Panel používateľa
Späť

Túžobník brestový, prírodný aspirín

Pridané: 26.8.2012 15:58:00 Počet zobrazení: 8422

26 August 2012

Túžobník brestový (Filipendula ulmaria) je v ľudovom liečiteľstve obľúbenou bylinou.

Túžobník brestový, prírodný aspirín

Túžobník je vytrvalá, až 200 cm vysoká bylina s priamou, hore vetvenou lodyhou. V hustých vrcholkoch kvitnú biele alebo svetlo ružové kvety od apríla až do septembra. Rastie od nížin po nižšie horské oblasti po celom našom území.

 

tuzobnik

Pre liečebné účely sa zbiera kvet a kvitnúca vňať (herba spiraeae). Obsahuje flavonoidné kvercetinové glykosidy, fenolické glykosidy spireinu, triesloviny a silice s salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové. Droga znižuje horúčku a má potopudné a močopudné účinky. Podáva sa pri horúčkovitých stavoch (chrípka), pri dne, reumatizme, pri chorobách obličiek, močového mechúra a látkovej výmeny.

 

Túžobník patril medzi menej známe bylinky. Keď ho doktor Priessnitz začal preventívne podávať proti besnote, bol podrobený podrobnejšiemu prieskumu. Zistilo sa, že rastlina má antibakteriálne účinky a ničí napríklad Staphylococcus aureus a Escherichia coli, pôvodcov rôznych vážnych ochorení.

Z túžobníka brestového sa získavala kyselina acetylsalicylová, známy aspirín.

 

(foto http://botanika.wendys.cz, www.gresik.cz)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info