Panel používateľa
Späť

Baza čierna (Sambucus nigra)

Pridané: 23.5.2014 23:00:00 Počet zobrazení: 2479

23 Máj 2014

Všadeprítomný a všeobecne známy ker skrášľuje svoje okolie až dva krát do roka. Najprv na jar krásne kvitne žltobielymi kvetmi a na jeseň má bohaté konáre ohýbajúce strapce sýtočiernych plodov.

Baza čierna (Sambucus nigra)

Tak ako je baza dvakrát krásna, má aj dva hlavné spôsoby použitia. Čaj z kvetov je prvotrednym liekom na všetky choroby z prechadnutia. Vyvoláva potenie, ničí hnilobné baktérie, čistí zahlienené priedušky. Má aj močopudné účinky a mierne preháňa, čím uvolňuje zápchu. Pri použítí zvonka je ju možné použiť do inhalačných zmesí na zahlienené predušky.

Plody možno sušiť, urobiť sirup, bežným spôsobom zavariť ako kompót alebo zaliať vínom. Jedenie surových plodov môže preháňať, sušené však proti hnačke pomáhajú. Hlavné použitie plodov bazy zväčša vo forme sirupu je na tíšenie bolesti nervového pôvodu. Pomáhajú pri zápaloch nervov, napríklad trojklanného nervu, sedacieho a aj pri vyskočenej platničke.

Dobrú chuť :)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info