Panel používateľa
Späť

Pestrec mariánsky (Silybum marianum)

Pridané: 29.8.2012 22:04:00 Počet zobrazení: 7780

29 August 2012

Ľudovo sa nazýva "Kristova koruna alebo tiež mariánsky bodliak"

Pestrec mariánsky (Silybum marianum)

 Svojou mohutnosťou a dekoratívnosťou má pestrec medzi liečivými bylinkami dominantné postavenie. Pestrec sa vo voľnej prírode takmer nevyskytuje, preto sa da jeho droga získať iba nákupom v lekárni alebo vlastným pestovaním. Liečivé účinky pestreca boli známe už v antike a ich hodnotu možno prirovnať veľkosti jeho vonkajšiemu zjavu.

Semená pestreca považujeme za vôbec najlepší rastlinný liek na pečeň, v tomto sa veľmi podobá pečeňovníku. Spolu s pečeňou lieči aj žlčník a niektoré ďalšie choroby tráviaceho ústrojenstva.  

Že pestrec je ozajstným obrom aj svojou liečivou hodnotou, dokazujú aj jeho ďalšie možnosti uplatnenia. Droga napráva poruchy krvného obehu, osoží pri nízkom krvnom tlaku, tonizuje cievy, priaznivo vplýva na ochorenia srdcovocievneho systému aj pri migrénach a závratoch. Posilňuje organizmus, lieči rôzne druhy alergie ako napríklad žihľavku a sennu nádchu, pomáha pri astmatických záchvatoch a odstraňuje nevolnosť pri cestovaní.

Čaj z pestreca sladíme vždy medom. Ak ho neužívame samostatne, najlepšie sú na prášok roztlčené semena, ktoré pridávame do čaju alebo do zmesi ďalších rastlín.

  Kvapky z pestreca                                     Olej z pestreca 100%                Drvina z pestreca

                                 

                                    

 

(foto http://botanika.wendys.cz, www.gresik.cz)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info