Kapucínka, tropická kráska
Pridané 30.8.2012 08:22:00 Počet zobrazení 12032
Medzi priaznivcami prírodnej medicíny je to veľmi obľúbená rastlinka. Tinktúra z nej pripravená patrí k prvým voľbám pri prechladnutí a zápaloch a nesmie chýbať v žiadnej očistnej kúre.
Pôvodom kapucínky je Južná a Stredná Amerika, kde dorastá jej plazivá lodyha dĺžky až 5 m, u nás sú to len asi tri metre. Kvety vo farbách od žltej po oranžovo červenú sa objavujú na dlhých stopkách od júna do októbra. Kapucínka je citlivá na mraz, vyžaduje teplé a slnečné stanovište, môže prežiť aj v polotieni. Semienka vysadzujeme do dobre priepustnej pôdy začiatkom mája. S úspechom ju môžeme pestovať aj v črepníku.
Využitie má celá rastlina, čerstvé lístky a kvety konzumujeme priamo vo forme šalátov, do polievok, do nátierok, alebo len tak , ako maškrtu. Semená (Fructus tropaeoli) zbierame po dozretí v septembri a októbri. Obsahuje predovšetkým isothyokyanát benzylnatý, silicu, draslík, olej a bielkoviny. Droga pôsobí výrazne antibioticky, najmä v oblasti močových ciest a dýchacích ciest. Likviduje stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a ďalšie druhy baktérií. Používa sa aj ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu.
Pri prechladnutí, chrípke, zápaloch priedušiek, astme, zápaloch močových ciest podávame tinktúru (kvapky) po dobu dvadsať dní, kvôli možnej recidíve. Veľmi dôležitá, ako pri každej liečbe, je pravidelnosť podávania. O správnom dávkovaní je dobré sa poradiť s odborníkom, základom je 20 kvapiek dvakrát denne, pri vážnejších stavoch môžeme dávkovanie zvýšiť, alebo kapucínku doplniť ďalšími bylinkami.
Ako čistiaca kúra nám poslúži kapucínka raz, alebo najlepšie dvakrát do roka, kedy pomocou tinktúry zbavíme naše telo baktérií, vírusov, plesní a ďalších choroboplodných zárodkov a potvoriek, ktoré sa v našom organizme usadia. Užívame dvakrát denne 20 kvapiek po dobu 8 týždňov a opäť je tu veľmi dôležitá pravidelnosť. Pre silnejší čistiaci efekt môžeme pridať ďalšie liečivé bylinky, napríklad šalviu, nechtík, apod.
Kapucínka, ako aj iné liečivé bylinky, nemá na rozdiel od klasických liečiv vedľajšie účinky, môžu ju užívať deti, kojace aj tehotné ženy. Príroda to má jednoducho dobre vymyslené.
(foto http://botanika.wendys.cz, www.gresik.cz)